Faiz İndirimi Kararını Yorumlayan Yabancı Kurumlar Yıl Sonu Beklentileri

Haziran 11, 2020 0 Yazar: admin

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 25 Temmuz’daki toplantıda 425 baz puanlık politika faizi ile 425 baz puan indirim yaptı.

Yabancı kurumların ortak fikri bu yönde olurken, yıl sonu faiz beklentilerinin dün atılan adımla revize edildiği açıklandı.

Goldman Sachs, politika faizoranının Ekim ayına kadar düşürüleceğini öngördü.

Ajans analistlerinden Murat Unur ve Clemens Grafe, TCMB’nin faiz oranını keskin bir şekilde düşürmesi ve enflasyonun aşağı yönlü hareketinden endişe duyması nedeniyle risklerin arttığını söyledi. Bakan, bankanın büyümeyi desteklemek için böyle bir karar aldığını, ancak bu gevşeme adımının Türk lirası üzerinde aşağı yönlü baskı kuracağını söyledi.

Dünkü toplantıda bekledikleri indirim oranının 50 baz puan olduğu bildirildi. Yıl sonu politika faiz itahminini 5’e düşüren Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim, 2019 sonundaki büyüme tahmininin 4 olduğunu söyledi.

VTB Capital analistlerinden Akın Tüzün, yıl sonuna kadar 275 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor.

Beklentilerin üzerinde, indirimin türk lirası üzerinde kısa vadede olumsuz bir etki yaratmayacağı, Tüzün’ün, Eylül toplantısında 275 baz puanlık bir indirim bekliyor. Başbakan, yılın geri kalanı için daha fazla indirim yapılmayacağını öngörüştü ve daha fazlasının hata olacağını söyledi.

Commerzbank analisti Antje Praefcke daha endişe verici bir yorumda bulundu. Praefcke, dün yapılanların ve sonrasında yaşananların korkunç bir bumerang etkisi yaratacağını ve reel faiz oranlarının yıl sonuna kadar negatife dönmesi halinde liranın değer kaybedeceğini söyledi. Dün, liranın bir sonraki dönemde attığı adımın zayıflığın ana nedeni olacağını da sözlerine ekledi.

Ekonomistler faiz indiriminin beklentileri aşan risklerini değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da faiz indiriminin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

425 baz puanlık faiz indiriminden sonra olumsuz bir değişiklik olmadığını ve piyasanın oldukça normal olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bundan sonra yatırım ve istihdamın artacağını söyledi.

“Bu bile yeterli değil. Bunun yıl sonuna kadar kademeli olarak devam etmesi gerekiyor.” diyerek, Merkez’in kararına verdiği desteğe işaret etti. Faiz oranlarının düşmesiyle enflasyonun düşeceğini, yatırımların artmasıyla ekonomimizin canlanacağını söyledi.