ABD-Çin Görüşmelerinde Önemli İlerleme Fikri Biraz İyimser

Haziran 12, 2020 0 Yazar: admin

Carlos Gutierrez,2005-2009 yılları arasında ABD Ticaret Bakanı olarak görev yaptı, bu biraz iyimser olduğunu savundu.

Hu Xijin, Global Times’ın yazı işleri müdürü; Dünyanın en büyük iki ekonomisinin anlaşma umutları artırılırken, “iki taraf arasında önemli ilerleme olasılığı daha yüksek” yorumu yapıldı.

Çünkü Global Times’ın yazı işleri müdürünün yorumları birçok pazar katılımcısı ve Wall Street tarafından yakından izleniyordu.

Hu Xijin’e ek olarak, Taoran Notes adlı bir blog, gelecekteki ticaret görüşmelerinde yeni gelişmelerin yaşanma olasılığının yüksek olduğunu yazdı. Küresel piyasalar ticaret müzakerelerinin son gününde zaten yükseldi. Ancak eski Başkan George W. Bush’un liderliğinde görev yapan Gutierrez,ABD ve Çin’in yakın vadede anlaşmaya varacağını görmenin zor olduğunu savundu.

Gutierrez, iki tarafın birbirinden uzak olduğunu ve bunun bir kamuoyu tartışmasına dönüştüğünü vurguladı. “Çevre bir anlaşmaya elverişli değildir, “dedi.

“İyi ki bir toplantı yapıyorlar, ama kısa vadede bir anlaşma olacağını sanmıyorum.” Ancak, ABD ve Çin’in 2020’de yapılacak Amerika başkanlık seçimlerinden önce anlaşmaya varabileceklerini, ancak Trump’ın seçmenlere sunabileceği iyi bir anlaşma olması gerektiğini öne sürdü.

Trump’ın Amerikan halkına Çin’i ABD’den çaldığını söylediğini vurgulayan eski Ticaret Bakanı, Demokrat milletvekillerive Kongre’deki insanlara Çin ile vardığı iddialarla ilgili iddiaları nasıl ele aldığını açıklamak zorunda kalacağını söyledi.

Öte yandan, birçok şirketin ticaret savaşı nedeniyle Çin’i terk ettiği söylenirken, Gutierrez Çin’de kalmayı seçen birçok uluslararası şirket olduğunu savundu. Bazı tedarik zincirlerinin Vietnam’a ve diğer şirketlere gittiğini, ancak genel olarak Çin’e büyük yatırımlar yapan büyük şirketlerin burada kaldığını savundu.