Dünya prömiyerinde 72. Cannes Film Festivali’nden Grand Prix ödülüyle dönen…

Haziran 13, 2020 0 Yazar: admin

Dünya prömiyerinde 72. Cannes Film Festivali’nden Grand Prix ödülüyle dönen Senegal’in Oscar adayı Atlantique bugün Netflix’te yayınlandı.

Bu yıl 14-25 Mayıs’ın 72. Cannes Film Festivali,sinemaseverlerle birlikte birçok dikkat çekici yapımları bir araya getirdi. Cannes’da prömiyeri yapılan bu filmlerden biri mati Diop’un Atlantique(aforeme) adlı filmidir. Diop’un ilk uzun metrajlı filmi, Fransa’nın en dikkat çekici genç film yapımcılarından biri, Cannes Film Festivali’nde beğeni topladı ve Grand Prix’yi kazandı.

Fransa, Belçika ve Senegal’in ortak yapımı olan Atlantique, bu yıl Fransa’nın Oscar adayı olabilecek yapımlar arasında yer aldı. Fransa sonunda Cannes’da dikkat leri üzerine çeken les Misérables adlı başka bir filmi tercih etti, ancak bu Durum Atlantique’yi Oscar yarışının dışında bırakmadı. Çünkü film Senegal tarafından bu yılın Oscar adayı olarak seçildi.

72. Cannes Film Festivali’nden Ödülle dönen Atlantique, Türkiye’de Netflix’te!

Mati Diop tarafından yazılan film, Dakar’ın bir banliyösünde yaşayan 17 yaşındaki Ada’nın hikayesini anlatıyor. Dakar’da inşa edilen fütüristik bir gökdelendeki işçiler, aylardır paralarını alamadıkları için daha iyi bir gelecek umuduyla ülkeyi terk ettiklerinde, bu ada’yı hiç beklemediği bir duruma sürüklüyor. Çünkü bu inşaat işçileri arasında souleiman, hangi ada kalbini kaybetti. Bir yandan Souleiman’ın güvenli bir şekilde ülkeden çıkıp çıkmadığını merak eden Ada, ailesinin kendisi için seçtiği ve hoşlanmadığı bir adamla evlenme olasılığıyla yüzleşmek zorunda kalır. Adanın hayallerini yıkan fütüristik gökdelenin açılışı yaklaşırken, kentte açıklanamayan bir yangın patlak veda ediyor.

Senegal’deki sosyal konulara eşsiz bir bakış sunan ilk uzun metrajlı filmiyle adını duyuran Mati Diop, Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yarışan ilk siyahi kadın olarak tarihe geçerken, Netflix’in festival bitmeden Önce Atlantique’nin haklarını satın alarak Diop’un adını kamuoyuna duyurmasını sağladı.

Netlix’in bu yıl Cannes Film Festivali’nde aldığı bir diğer film de I Lost My Body oldu. Ancak Atlantique’nin aksine I Lost My Body Netflix Türkiye’de bulunmuyor. Bunun yerine, film sinemalarda görünecektir. Yılın en dikkat çekici animasyon filmlerinden biri olan I Lost My Body, 17 Ocak’ta başka bir sinema dağıtımıyla vizyona girecek.