İngiltere’de Ev Fiyatları Kuzey ve Midlands İngiltere’de En Hızlı Rise

Haziran 13, 2020 0 Yazar: admin

Emlak platformu Zoopla’ya göre, İngiltere’dekonut fiyatları Brexit oylamasından bu yana Midlands, İngiltere, Galler ve İskoçya’nın kuzeyindeki şehirlerde en hızlı şekilde yükseldi. Buna göre, Haziran 2016 referandumundan bu yana en hızlı büyümeye sahip şehirler sırasıyla; Birmingham yüzde 16 ile Birmingham, yüzde 15 ile Manchester ve Leicester, yüzde 14 ile Edinburgh ve Nottingham, yüzde 12 ile Leeds ve Cardiff, yüzde 11 ile Liverpool ve Sheffield yer almaktadır.

Zoopla, Brexit oylamasının yol açtığı ekonomik ve siyasi belirsizliğin İngiltere’nin güneyindeki kentlerde daha keskin hissedildiğini ve finansman gücü eksikliğinin de olduğunu söyledi. Bu noktada, İngiltere’nin güneyindeki şehirler daha önce İngiltere’de ev fiyatlarının arttığını hatırlatmıştır.

Londra’daki emlak değerleri 2013 ve 2016 ortalarında yaklaşık yüzde 52 artarken, Cambridge’dekiler yüzde 47, Oxford’dakiler ise yüzde 42 arttı.

Zoopla’nın Hometrack verilerine dayanarak İngiltere’deki şehir evi fiyat endeksine göre Cambridge, Brexit oylamasından bu yana konut fiyatlarında yüzde 4’lük bir düşüş yaşadı. Fiyat artışı Londra’da yüzde 1’den yüzde 1’e, Oxford’da ise yüzde 2’ye düştü. Ancak 2016’nın ortasından bu yana fiyatlardaki en sert düşüş, emlak piyasasının büyük oranda Kuzey Denizi’ndeki Petrol ve Gaz sektöründe çalışan insanlara bağımlı olduğu Aberdeen’de yaşandı.

Petrol fiyatlarının varil başına 30 doların altına düşmesi nin ardından, Şubat 2016’da konut talebi neredeyse düştü.

Tabii ki Brent petrolün fiyatı şu anda 60 doların üzerindeydi. Bu, Belfast, Liverpool ve Glasgow’un 2009-2012 yılları arasında yaşadığı yüzde 33, 11 ve 10’luk düşüşten sonra Birleşik Kr Ayrıca, diğer araştırmalar İngiltere’de ev fiyat artışı keskin bir yavaşlama göstermiştir. Bunun nedeni, Brexit’in Londra’daki fiyatlardaki belirsizlik ve İngiltere’nin güneydoğusundaki fiyatlardaki belirsizlikten kaynaklanıyordu.

Zoople raporunda ayrıca, İngiltere’nin en büyük 20 kentinde ki konut fiyatlarının geçen yıl yüzde 2,7 oranında arttığı ve bu oranın son beş yıldaki ortalama yıllık oranın yarısı kadar arttığı da bildirildi.

2018 yılında Aberdeen, Cambridge ve Londra’da fiyatlar sırasıyla yüzde 6,1, yüzde 3,8 ve yüzde 0,2 oranında düştü. Zoopla’dan Richard Donnell, Londra’daki ev fiyatlarının neredeyse 12 ay düştüğünü ve en güçlü performans gösteren şehirlerin İngiltere’nin güneydoğusunda olduğunu söyledi. “Londra, fiyatların son on yılda en fazla arttığı Londra’nın iç kısmındafiyat düşüşlerini kaydetmeye devam edecek. Londra’nın daha ekonomik dış ve banliyö bölgelerinde fiyatlar kademeli olarak artmaya devam ediyor.” dedi.