İTO, Konkordato İlan Eden Şirketlerin Gerçek Sayısını Açıkladı

Haziran 13, 2020 0 Yazar: admin

Türkiye’nin son dönemdeki zor koşulları pek çok şirketin konkordato ilan etmesinin yol açtı. Bunlar arasında sektörün önde gelen isimlerinden Yeşil Kundura, Hotiç ve Beta Kundura gibi markalar yer alırken, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı A. Sabur Endican sürekli olarak ayakkabı sektörüne geliyor.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdağiç,bu konuda her geçen gün çıkan haberler ve spekülasyonlar üzerine, akordeon beyan eden şirket sayısının abartılı ve 500 civarında olduğunu söyledi.

İTO Başkanı Avdagiç, rakamların 3 bin ila 5 bin arasında tartışıldığını ve bu konuda çok ciddi spekülasyonlar olduğunu söyledi.

Avdağiç, ülkede 500’ün altında, İstanbul’da ise 100’den az şirket bulunduğunu, bu şirketlerin kendilerini koruduğunu, finansman kanallarındaki tıkanıklıkların açılmaya başladığını ve döviz kurunun belirlendiğini ifade etti.

Yetkili, fiyatlandırma için en büyük riskin döviz faktörü olduğunu, Türkiye üzerindeki kara bulutların yavaş yavaş dağılmaya başladığını ve finansman açısından iyileşme işaretleri alındığını da sözlerine ekledi. Avdagiç, son dönemde kamuoyunda çok fazla tartışma konusu olan ve sayısı 3-5 bin olarak ifade edilen şirket sayısının aslında 500’ün altında olduğunu vurguladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen SIAL Paris Fuarı’na Türkiye’den 269 firma katıldı.

42 Türk firmasının tek tek katıldığı, 269 firmanın stand açtığı bildirildi. Fuarda; çikolata, bisküvi, şekerleme, dondurulmuş gıda, kümes hayvanları ve organik gıda gibi ürünler ön planda ydı. Türkiye’nin gıda sektörünün öncüleri arasında yer aldığını söyleyen İTO Başkanı Şekib Avdağiç, gıda sektörünün Türkiye’nin lokomotifleri arasında yer aldığını ve 1986 yılında 10 firma ile başlayan yolculuğumuzun bugün 311 firma ile güçlenmeye devam ettiğini söyledi.

Avdağiç, gıda fiyatlarını kalıcı olarak düşürmek için mazot, gübre ve tohumbağımlılığını azaltmanın şart olduğunu, iklimimiz ve coğrafyamız uygun olsa da, üretmemiz gereken miktarın üçte birini ürettiğimizi söyledi.

Bakan, tarım üretiminde iki haneli büyüme elde etmek için bazı reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tarımda rekabet seferberliği durumunda ülkemizin ciddi adımlar atması gerektiğinin altını çizen İTO Başkanı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu amaçla hazırladığı Tarımda Milli Birlik Projesi’nibeklediklerini ve her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Avdagiç; Enflasyon Toplam Mücadele Programı’ nda, enflasyon sepetindeki tüm ürünleriçin indirim uygulandığı takdirde, enflasyonda ciddi bir düşüş olacağını, piyasada güven aşılanırsa çarpık algılar ve artış beklentilerinin azalacağını, yeni bir fiyat dengesi kurulduğunu, talep ve arz dengesinin yeniden inşa edildiğini söyledi. İTO’nun 2019 yılında SIAL Kanada, SIAL Çin, Anuga (Almanya) ve SIAL Orta Doğu (BAE) fuarlarına Türk firmalarının katılımını düzenleyeceğini belirten Avdağiç, Türkiye’nin geçen yıl AB ülkelerine gıda ve içecek ihracatının 2,8 milyar Euro’ya ulaştığını sözlerine ekledi.