Xiaomi Hisseleri Liste Fiyatının Altında Borsa’da İlk Güne Başladı!

Haziran 13, 2020 0 Yazar: admin

Son aylarda, borsadaki ilk gününde ki keskin düşüşleriyle hayal kırıklığı yaşandı. Çünkü çin’in Apple’ı olarak da bilinen şirketin yılın halka arzı olması ve Hong Kong Borsası’nda unutulmaz hikayeler yazması bekleniyordu.

Aslında, söylentiler xiaomi onun çekirdek yatırımcılar arasında olacağını ABD’nin Qualcomm bilgisi içerir. Kısacası, aylardır gündemi işgal eden ve beklentiyi yükselten, hikayeleri en iyi şekilde değil, ilk işlem günündeki performansıyla en iyi şekilde yazamayan ama en kötüsünden unutulmayan Xiaomi değiliz.

Xiaomi, 2011 yılından bu yana 1 milyar doların üzerinde bir değerleme ile Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler arasında en kötü performansı sergiledi.

Öyle ki, 100 milyar dolarlık bir değerleme bekleyen şirketin hisseleri, 17 Hong Kong dolarının açılış fiyatından daha fazla değer kaybıyla toplam değeri 54 milyar dolar adedine bıraktı. Buna ek olarak; Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun’un işlemden 10 milyar dolar gelir elde etme planı da, halka arzdan 4.7 milyar dolar gelir elde edilebildiği için suya düştü.

Lei Jun, düşüşün nedenlerinden birinin ABD-Çin ilişkileri nedeniyle küresel para piyasalarında bir dalgalanma olabileceğini söyledi.

Jun,yanı sıra, şöyle dedi: “Ben kısa vadeli hisse senedi fiyatı çoğunlukla piyasa koşulları tarafından belirlenir düşünüyorum. Yapacağımız şey, işimizin uzun vadeli büyümesine odaklanmaktır.” dedi. Xiaomi’nin ABD’de büyük bir paya sahip olmadığını da vurgulayan Yetkili, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki savaşın şirket için büyük bir sorun olmadığını kaydetti.

Ancak Hong Kong Borsası 201.5 yükseldi, Xiaomi’nin ilk günkü 205.9%20fall’u analistlerin yorumlarını yeniden su yüzüne çıkardı.

Örneğin, Hong Kong merkezli BOCOM International’ın baş stratejisti Hao Hong’u istiyorsanız; “Piyasa, Xiaomi’nin 2019’da ne kadar büyüyeceği veya şirketin yatırımcılara ne verebileceği konusunda endişeli.” dedi.

Öte yandan, uzmanlara gidiyorum yatırımcıların xiaomi’ye olan ilgilerini ufuktaki diğer Çinli şirketlerin iOs’ları yüzünden kaybetmiş olabileceklerini söylediler.

Bu noktada; Tencent hafta sonu ABD’de müzik hizmeti başlatmayı planlıyor ve hatırlatıldı. Didi Chuxing ve Alibaba iştiraki Ant Financial da halka arz planları kaydedildi vardı. Kısacası, biz.