Mark Zuckerberg Neden Facebook Paylaşımları Satıyor?

Haziran 14, 2020 0 Yazar: admin

Yapay zekasından siyasi fikirlerine, servetine kadar birçok farklı konuyu gündeme getiren Mark Zuckerberg, bu kez hisselerini satışa çıkaracağı haberiyle manşetlere çıktı. Günde 1,5 milyar kişiyi kullanan Facebook’un kurucusu, önümüzdeki 18 ay içinde 35 ila 75 milyon hisse satacağını söyledi. İşte detaylar…

Şimdi milyonlarca insan tarafından kullanılan Facebook, kurucusu kesinlikle çok yönlü bir kişilik!

Aslına bakarsan, adını manşetlerde gördük.

Sonra onu ve Elon Musk’ı gördük ve ikilinin bunu sosyal medya hesaplarından nasıl tartıştıklarını birlikte izledik.

Ne de olsa Elon Musk’a gidiyorum hatta Birleşmiş Milletler’i yapay zekanın tehlikelerine karşı uyaracağım. Ancak Zuckerberg, Musk ile aynı fikirde değil ve yapay zekayı günlük hayata bir ara vermeden dahil etme çabalarını sürdürüyor. Ayrıca, bu sadece bunun örneklerinden biri! Hisseleri satma noktasına gelelim!

Zuckerberg, hisselerini Facebook hesabı üzerinden satacağını ve alacağı parayı nerede kullanacağını kamuoyuna açıkladı.

Zuckerberg, 18 ay içinde 170 dolardan işlem gören Facebook hisselerini satacak. Ve satışlardan alacağı parayı 2015’te eşi Priscilla ile birlikte kurduğu Chan Zuckerberg’e bağışlayacak.

Son 1,5 yıldır iyi performans gösteren Facebook, eğitim, bilim ve savunma alanında çalışmalara kaynak sağlayacak.

Öte yandan Zuckerberg, 12,7 milyar sterlinlik hissesini elden çıkarsa bile Facebook’un en büyük hissedarı olmaya devam edecek. Ancak hayırseverliğiyle tanınan Zuckerberg, iki yıl önce kızları doğduğunda eşiyle “servetimin %20’sini bağışlayacağını” da sözlerine ekledi. Çünkü Zuckerberg, kızına yazdığı mektupta da belirttiği gibi daha iyi bir dünya için çalışıyor. “Bizim neslimizin yapabileceği çok şey var, böylece sizin nesliniz daha iyi bir dünyada yaşayabilir.”