Turizmden Hükümete 5 Puanlık Talep Listesi!

Haziran 14, 2020 0 Yazar: admin

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) heyetinin sektördeki durumu yeniden bir araya getirip 2023 hedeflerine ulaşacak. Oluşturdukları yol haritasına göre heyet kısa, orta ve uzun vadeli taleplerini Mehmet Şimşek’e iletti.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türkiye’nin turizmde önemli bir eşikte olduğunu söyledi.

Narin, sektörün fiziksel dönüşüm, destinasyon yönetimi ve markalama açısından başarılı bir strateji izleyerek bu eşiği aşacağını ve yapısal sorunların orta ve uzun vadeli tedbirlerle çözülebileceğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Şimşek; vergi, istihdam ve yatırım süreçlerinin darboğazdan kurtulabilmesi için turizm sektörüne destek olması istendi.

Bu gibi durumlarda, sektörü destekleme ve dönüşüm ihtiyacının hayata geçirilmesine yönelik öneriler inyanıtının yanı sıra Bir Master Planı’nın hazırlanmasına yönelik talepler hükümete iletilmiştir. 2023 yılında turizmden 50 milyar dolar gelir elde etmek hedefleniyor. Bu hedefe ulaşmak ve hatta daha ileri gitmek mümkün olduğu bildirilmiştir, ancak bu kapsamlı bir dönüşüm programı ile elde edilecektir.

2015 yılında başlayan turizm sektörü, 2017 yılında kısmen toparlansa da ciddi sorunlar yaşamaya devam ediyor.

TTYD, sektörün düşüşünden sağ çıkabilmek için hükümete kısa vadeli destek tedbirlerinin yanı sıra orta ve uzun vadeli dönüşüm programları da sundu. 2017 yılında buradan gelen turist sayısının 2016’ya göre yedi kat arttığı biliniyor.

Turist sayısı 2015 yılında 36 milyon 240 binden 2017 yılında 29,5 milyona geriledi. Ancak geçen yıl Rusya, Almanya ve Hollanda’dan gelen iyimser açıklamalar da 2018 için olumlu beklentiler sağlıyor.

Turizm profesyonelleri, sektörde belirlenen hedefe ulaşmak için hükümete 5 maddelik bir talepte bulundu.

Bu taleplerin başında 20 milyar liralık ek KGF desteği bulunuyor. İkinci olarak, turizm sektöründen ihracatçılara sağlanan tüm destekten yararlanması istendi. Başka bir istek; Turizm turistine ana giriş kalemleri vergiden muaf olarak ithal edilip bunları kullanma fırsatı sağlamaktı.

Dülünün talebi orta ve uzun vadeli kredileri kapsıyor. Türkiye’nin düşük faizli kredisinin sağlanması istendi. Beşinci ve son talep, turizm sektörüne istihdam teşviklerini 2 yıl daha uzatmak ve kış sezonunda iş sözleşmesinin devamını sağlayacak istihdam destekleri oluşturmak.