Son yıllarda The Lighthouse, Good Time ve The Rover gibi…

Haziran 15, 2020 0 Yazar: admin

Son yıllarda The Lighthouse, Good Time ve The Rover gibi yapımlarda etkileyici bir performans sergileyen Robert Pattinson, neden Tenet ve Batman gibi büyük bütçeli filmlerde rol almaya karar verdiğini açıkladı.

Cedric Diggory’yi Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde canlandırarak sinema dünyasına ilk adımını atan Robert Pattinson,kristen Stewart ile birlikte rol aldığı Twilight serisiyle adını ilk kez yaptı. Twilight sayesinde kendi kuşağının en popüler aktörlerinden biri haline gelen Pattinson, büyük bütçeli stüdyo filmlerinde rol almak için bu popülaritenin avantajlarından yararlanmak yerine düşük bütçeli, arthouse filmlerine yöneldi. David Cronenberg, Werner Herzog, Anton Corbijn ve James Gray gibi yönetmenlerle çalışan Pattinson, oyunculuğunda kendini daha da geliştirdiği projelerde giderek daha da ilginç hale geldi. Pattinson, The Rover, Good Time ve High Life gibi filmlerde etkileyici performanslar sergiledi ve bu yıl The Lighthouse ile adından söz etti. Robert Eggers‘ ın yeni filminde Willem Dafoe ile birlikte rol alan pattinson, son yılların en iyi korku filmlerinden biriyle adından söz etti.

The Witch’i izledikten sonra Robert Eggers ile çalışmak istediğini söyleyen Pattinson, yönetmenin ilk filminden övgüyle söz ediyor: “Onun bir teknik ustası olduğunu görebiliyordunuz. Kamerayı ne yöne çevirirlerse çevirsinler, tam bir dünya yaratacak şekilde çevirmelerine bayılıyorum. Ama korku filmi yapmak istediğimi sanmıyordum.” The Safdie Brothers filminde rol alan ve bir sonraki filmi Good Time’da rol alan Pattinson, The Witch’i izledikten sonra Robert Eggers ile de temasa geçti. Pattinson, Eggers’la büyük, gotik bir film de dahil olmak üzere birkaç projeden bahsettiler ve Eggers’a “farklı ve garip” bir şey yapmak istediğini söylediğinde yönetmenona Deniz Feneri’nin senaryosunu gönderdi.

Senaryoyu ilk okuyan Pattinson, ne tür bir filmin ortaya çıkaracağını tam olarak bilmediğini belirterek, senaryonun iyi olduğunu düşündüğünü, ancak risk almak için olacağını bildiğini söyledi. Ama o Twilight beri birçok kez yaptığı gibi, Pattinson bir kez daha riskli gördüğü bir proje yapmaya karar verdi. Deniz Feneri gibi öven bir iş olduğunu düşünürsek Pattinson’ın doğru kararı verdiğini söyleyebiliriz.

Robert Pattinson: “Sanırım yaptığım işin tam tersini yapmaya çalışıyordum.”

Filmde Winslow karakterine de değinen Pattinson, geçmişi hakkında pek bir şey bilmediğimiz bu karakter hakkında pek bir şey bilmediğini söyledi. Robert Eggers karakterin geçmişi hakkında çok fazla bilgi paylaşmaz, başarılı aktör dedi, ve aslında, bu bilinmezlik de karakter hakkında önemli ipuçları içerir. Çünkü Pattinson’a göre geçmişi hakkında konuşmaktan kaçınan biri ya kötü bir şey yapmış ya da başına kötü bir şey gelmiş. Zaten bundan kaçınıyor.

The Lighthouse ve Good Time gibi arthouse filmleriyle “Alacakaranlık yıldızı” algısını kırmayı başaran ve etkileyici bir portföy oluşturan Pattinson, önümüzdeki yıllarda arthouse sinemasından uzaklaşarak büyük bütçelerle, stüdyo yapımlarıyla sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Başarılı oyuncu, gelecek yıl Christopher Nolan’ın The Tenet filmiile sinemalara konuk olduktan sonra 2021 yılında yeni Batman’de yer alacak.

Kariyerinde neden böyle bir değişime gittiğine değinen başarılı oyuncu, son yıllarda yaptıklarının tam tersini yapmaya çalıştığını söyledi: “Sanırım yaptığım şeyin tersini yapmaya çalışıyordum. Büyük bir şey yapmak istiyorum’ diye düşünmeye başladım. Yıllardır büyük bütçeli hiçbir şey yapmadım.”

Pattinson, Deniz Feneri gibi arthouse filmleri ile Tenet ve Batman gibi büyük bütçeli yapımlar arasında önemli farklar olduğunu kabul ediyor ve bu filmlere hala aynı açıdan yaklaşıyor.

Kaynak: