WhatsApp’ın Sahte Mesajlarla Mücadelesi Olumlu Sonuç Veriyor

Haziran 15, 2020 0 Yazar: admin

Günümüzde mesajlaşma uygulamaları insanların ana iletişim seçeneklerinden biridir. Mesajlaşma uygulamaları, mobil cihazların yaygınlaşmasından sonra bilgi paylaşımında büyük pay sahibi olmaya başladı. WhatsApp bu uygulamalar arasında en sık kullanılanıdır. Son rakamlar, uygulamanın 2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor. Facebook’un sahibi olan mesajlaşma devi yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Buna ek olarak, kullanıcıların yanlış bilgilere erişmesini önlemek için çeşitli önlemler alır.

Bilindiği gibi, dünya son zamanlarda COVID-19 salgınına karşı sert bir mücadele yürütülmemiştir. Dünya çapında salgına yakalanan insan sayısı yaklaşık 3 milyon. Hayatını kaybedenlerin sayısı 206 bini aştı. Korona virüsünün bu kadar yaygınlaşmasıyla birlikte birçok paylaşım sosyal medya uygulamaları aracılığıyla paylaşılıyor.

Son zamanlarda salgınla ilgili asılsız bilgiler paylaşıldı ve milyonlarca insan panikle başladı. Bilgilerin yayınlandığı ana medyalardan biri WhatsApp. Facebook son zamanlarda bu durum için bazı önlemler almıştır. Alınan önlemlerin faydalı olduğunu gösterir.

WhatsApp Asılsız Paylaşımları Engelledi

WhatsApp’ta, insanlar aynı anda çok sayıda kişiye mesaj gönderdiğinde asılsız bilgiler gerçekleştirildi. Şirket bunun için yeni bir önlem aldı. Mesajlaşma devi geçtiğimiz günlerde asılsız bilgileri önlemek için mesajlaşmaya yeni bir sınır koydu ve son yıllarda bu sayı beş kişiyle sınırlı kaldı, bir kişi ve bir kişi hatırlanacak. Kısıtlama, toplamda 5’ten fazla kesimi olan bir kişiye ileti gönderildiğinde gelir.

Mesajlaşma devi, kısıtlamalardan olumlu sonuçlar aldığını söyledi. Şirket, alınan tedbirlerden sonra iletilen mesaj sayısında azalma olduğuna dikkat çekiyor. Bu orandaki düşüş, WhatsApp’ın asılsız bilgilerle mücadelede çok başarılı olduğunu gösteriyor.

“WhatsApp viral mesajlarla başa çıkmak için elimizden geleni yapmaya kararlı. Son zamanlarda, biz sadece bir sohbet “yüksek yönlendirilmiş mesajları” paylaşmak için bir sınır getirdik. Bu yeni sınırın uygulanmasından bu yana, dünya çapında WhatsApp’a gönderilen yüksek yönlendirilmiş ileti sayısında %200’lük bir azalma yaşandı. Bu değişiklik WhatsApp’ın kişisel ve özel konuşmalar için yerini korumalarına yardımcı olur.” ifadelere dahil edilmiştir.

Şirketin son zamanlarda gruplar halinde görüntülü görüşmelerde 4 kişi sınırını 8’e yükselttiklerini söyleyen WhatsApp yetkilileri, kullanıcılara yönelik hizmetlerini geliştirmeye devam edeceklerini ve istismarla mücadele edeceklerini de sözlerine ekledi.