Alman Mahkemesi’nin Kısıtlayıcı Adımı AMB Tahvil AlımLarını Durdurmaya Yetmeyebilir

Haziran 18, 2020 0 Yazar: admin

Dünyada etkisini sürdüren Koronavirus, Amerika’dan sonra Avrupa ülkelerinde ve dünyanın hemen hemen her ülkesinde can kaybına neden olmaktadır. Öyle ki, çoğu ülkede vaka sayısı 10.000’in üzerindeydi.

Salgın neredeyse dünya ekonomisine depreme yol açsa da, ekonomistler Avro Bölgesi’nden sorumlu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) de bu süreçte ekonomiyi korumak için hamleler yaptı.

Geçen hafta bir Alman mahkemesi, ECB’ nin atılen bazı adımları yasal bulmadığını açıkladı. Özellikle, bankanın 2,9 trilyon dolarlık varlık satın alma programına katılmak için yaptıkları anayasaya aykırı kabul edildi.

AMB, Parasal Teşvik Programı’nın Neden Olduğu Tartışmalara Rağmen Kararından Vazgeçmedİ

Alman mahkemesinin vardığı sonuç, ECB’nin hamlelerinin AB anlaşmalarına uygun olmadığı yönündeydi. Bankaya programın gerekliliğini kanıtlamak için 3 ay süre verilirken, bu kez yeni bir gelişme yaşandı.

ECB, bölge ekonomisini desteklemek için yeni bir teşvik programı hazırlıyor. Bu bağlamda, teşvik miktarını artırmaya karar veren bankanın, Alman hakimlerin kararını göz ardı ettiği düşünülüyor. Daha fazla tahvil dayatma kararı kesin olmamakla birlikte, böyle bir hareketin ne zaman yapılacağı tahminlerin ötesine geçiyor.

Buna ek olarak, Avrupa’nın önde gelen mahkemeleri bankanın teşvik programını tartışmaya devam ediyor. AMB Başkanı Christine Lagarde’ın böyle bir ortamda daha fazlasını yapmaya hazırlanması daha büyük bir tartışmanın fitilini ateşleyebilir.

Lagarde, varlık satın alma programlarında 2,9 trilyon dolardan fazla para nın bu tartışmaların etkisi altında olmadığını kaydetti. Bu arada, salgın krizin üstesinden gelmek için gereken bütün araçları kullanacağını söyledi.

Başbakan ayrıca, krize benzersiz yardım sağlayacağını iddia ettiği desteğin avro bölgeçi ülkelerine yarar sağlayacağında da ısrar etti;

Lagarde’ ın Mart ayı ortasında hızlandırılaştığı tahmin ediliyor. Salgınla mücadele etmek için acil durum tahvili alımlarına yönelen ECB, programın en azından 2020 sonuna kadar uygulanacağını açıkladı.

Öte yandan ekonomistler, Alman mahkemesinin kararından endişe duyuyorlar ve avro bölgesindeki kilit ülkelerin tahvil satın alımının büyük oranda bu programdan etkileneceğine inanıyorlar. Ancak bazı tahminler, programı engelleyen bir yasağın yakında gelmeyeceğini gösteriyor. Öte yandan ECB, ekonomiyi canlandırmak için gerekeni yaparken istikrarlı görünüyor.