Petrol Piyasasında Volatilite Dönemi Yaklaşıyor

Haziran 18, 2020 0 Yazar: admin

Petrol piyasasını değerlendiren Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, fiyatların geçen yıla göre 20-25 dolar düşüş dönemine gireceğini ve volatilitenin hakim olduğunu söyledi.

Fiyatların düşüş eğiliminin Türkiye gibi cari açık sorunları yaşayan ülkeler için iyi bir haber olduğunu belirten Birol, küresel ekonominin geride bıraktığımız birkaç yıla göre daha zayıf bir büyüme gösterdiğini ve bunun enerjiyi derinden etkileyeceğini söyledi.

IEA Başkanı Fatih Birol, son 10 yılda dünyanın petrol talebinin yaklaşık yarısının Çin’den geldiğini söyledi.

Birol, Çin ekonomisinin son 30 yılın en yavaş büyümesini gerçekleştirdiğini ve bu yavaşlığın enerji piyasalarını etkileyeceğini, zira bir diğer faktörün de jeopolitik gerginlikleri gösterdiğini söyledi. Enerji piyasalarının jeopolitik gerginliklerden de etkilendiğini, 13 yıldır da yaşanan jeopolitik gelişmelerin bu yıl küresel ekonomiye ve diğer tüm sektörlere damgasını vurduğunu söyledi.

Bu gelişmeler arasında bunu yapamayacağımız da yer alıyor. ABD – Çin ticaret görüşmeleri, Avrupa Birliği – İngiltere Brexit sürecinin, Venezuela ve Orta Doğu’daki gelişmelerin yaşandığını açıkladı. Bu gelişmelerin enerji piyasalarında da doğrudan bir faktör olduğunu, ancak şu anda ABD ve Irak petrollerinde üretimdeki artışın piyasaları rahatlattığını söyledi.

Bakan, şu anda 65 dolar civarında olan petrol fiyatlarının son bir yıl içinde 20-25 dolar düştüğünü hatırlattı.

Bakan, bunun enerjiye bağımlı ve cari açık sorunu olan ülkeler için olumlu bir gelişme olduğunu, ancak petrol piyasasındaki oynaklık döneminin yaklaştığını da sözlerine ekledi. Birol, enerji piyasalarındaki genel beklentilerini paylaşıyor; Asya, özellikle Asya’da küresel ölçekte kömür talebinde artış olduğunu, Amerika’nın kaya gazının iç talebi karşıladığını, hem de ihracat, Katar’ın LNG açısından zengin hale geldiğini söyledi.

Bakan, bunun dünyanın çok fazla gaz alacağı anlamına geldiğini de sözlerine ekledi. Dünyanın başta güneş ve rüzgar olmak üzere yenilebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini anlatan Birol, 2018 yılında kurulan santrallerin yarısından fazlasının bu enerji kaynaklarını meydana geldiğini söyledi.

Bakan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Bu güce sahip olmamıza rağmen yenilenebilir enerji kaynak alanlarının (YEKA) finansman sorunları nedeniyle ihalelerde bazı sorunlar olduğunu söyledi. Elektrik talebinde hızlı bir artış olduğunu, sektörün mali açıdan sürdürülebilir olması nın çok önemli olduğunu söyleyen Fatih Birol, bu nedenle Türkiye’nin elektrik piyasasında atacağı adımların çok önemli olduğunu söyledi.

Bakan, maliyetler ve fiyatlar arasındaki dengeyi oluşturmada iyi gelişmeler olduğuna dikkat çekti, ancak yenilerini almamız gerekiyor. Birol, enerjinin ülke olarak en önemli ekonomik sorunumuz olduğunu ve dışa bağımlılığın azaldığı, çevrenin uyumlu olduğu, enerji sektörünün mali açıdan sürdürülebilir olduğu, herkese hayat sunduğu ve üretimi artırdığı bir döneme sahip olmayı umduğunu söyledi.