Orman Ürünleri İthalatı 1 Milyar Dolara Düşürüldü!

Haziran 19, 2020 0 Yazar: admin

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından istihdam edilecek Behicbey Orman Fidanlığı’nda orman mühendislerinin uygulamalı sınav alanında ydı. Sınava girecek adaylar ve aileleri ile sohbet eden Pakdemirli, bölgeyi gezdi ve ağaçları damgalama işlemini yaptı.

Burada sektörle ilgili açıklamalarda bulunan Pakdemirli, orman ürünlerine yapılan ithalatın 5 bin yeni personelin ormanlara daha iyi bakım yaparak OGM’ye alınarak dışa bağımlılığı azaltacağı ürünlerle azaltılaacağını söyledi.

Pakdemirli, bu başvurular sayesinde cari açığın 1 milyar dolar seviyesine inmesini hedeflediklerini söyledi.

Konuşmasında sektörün personel alımı hakkında bilgi veren Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili kurumlarla yapılan değerlendirmeler sonucunda personel alınacağını söyledi. Ormanları korumak, ağaçlandırmak ve yangınla mücadele etmek gibi görevleri olduğunu söylediler. Bakan, bunun orman ürünlerinin ithalatının azaltılmasına da katkıda bulunacağını

Pakdemirli, bakanlığın orman ürünleri ithalatını azaltmayı hedeflediğini belirterek, ana hedefin cari açığı azaltmak olduğunu yineledi. Bakan, ormancılık sektöründeki memurların sayıca düşük seviyelerde olduğunu hatırlattı. Bu nedenle, damgalama ve bakım aşamasında bazı aksaklıklar olduğunu söyledi.

Her yıl belli ebatlara ulaşan ağaçların kesilmesi gerektiğini hatırlatan Pakdemirli, bunun orman varlığının ve orman sağlığının artması açısından önemli olduğunu söyledi. Bu noktada orman sağlığına fayda sağlamak amacıyla kereste, mobilya ve işlenmiş ağaçlar gibi bazı orman ürünleri ithalatı en aza indirecek faaliyetlerde bulunacaktır.

Pakdemirli, orman ürünlerinin, Türkiye’nin ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanacağını söyledi.

KPSS puanına göre kuruma 1146 sözleşmeli öğretmenin katıldığını belirten Pakdemirli, 2700 orman koruma memuru nun başvuru kapasitesine 5123 kişinin başvurduğunu bildirdi. Personel uygulamalarında büyük bir yoğunlukla karşılaştıklarını ifade eden Pakdemirli, orman mühendisliğinde 1150 satın alma kapasitesine rağmen 3044’te talep olduğunu söyledi.

Sınav yönteminin herhangi bir değişiklik yapılmadan aynı şekilde sürdürüldünün anlatıldığını anlatan Pakdemirli, 2018 yılında çok sayıda orman mühendisinin işe alındığını ve herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Adil komisyon sürecinden sonra, sınav sonuçları Aralık ayı sonunda açıklanacak. Mesleğe atanmaya hak kazanan adaylar tercih edilen 10 şehre gönderilecek.

Pakdemirli, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘ne de konuşmasını yaptı. Bu düzenleme ile sakız ağaçlarında değişiklik yapılacılıyor.

Sakız ağacının çok değerli bir bitki olduğunu anlatan Pakdemirli, deniz kenarında 2 bin metreye kadar özel ağaçlandırmanın yasak olduğunu, ancak sakız ağacının bu kapsamda olmadığını bildirdi. Bakan, bu gibi ağaçların deniz den yetişmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu bölgelerde farklı türlerden gelen tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesine izin verdiklerini söyleyen Pakdemirli, yetiştirilen ürünlerin bakım, koruma ve sürdürülebilirliğini sağlamak için tesislerin inşasına izin verdiklerini söyledi.

Pakdemirli, temel hedefin Türkiye’deki yozlaşmış orman alanlarının devlet yoluyla değil, halkın çabalarıyla onarılması, onarılması ve mülkiyetinin yeniden ele geçirildiğini belirterek, bu konuda büyük bir adım atıldığını düşündüğünü söyledi.