Türkiye’de En Çok Yatırım İspanyollardan Geldi

Haziran 19, 2020 0 Yazar: admin

Kurumsal Finans Daire Başkanı Müşfik Cantekinler,son 10 yılda Türkiye’de şirket satın alma, birleşme ve yabancı yatırımcılara yaptığı değerlendirmede, BBVA Grubu’nun Garanti Bankası’na yaptığı yatırımın işlem değeri açısından belirlediği işlem değeri açısından Türkiye’ye en fazla yatırım yapan firma olduğunu söyledi.

Son 10 yılda, İspanyollar 22 işlemde 9.3 milyar dolar yatırım yaptık.

Hacim açısından İspanya ilk sırada yer alırken, ABD işlem sayısında ön plana çıktı. Bu dönemde ABD’li yatırımcıların gerçekleştirdiği işlem sayısı 170 oldu. Son 10 yılda ülkemizde en fazla mobil sektör 50,7 milyar dolarlık hacmi ile enerjidir. Enerji hacmi 23,1 milyar dolar olan finansal hizmetler, 19,2 milyar dolarlık hacimle ulaştırma, 8,1 milyar dolar ile gıda ve içecek, 5,3 milyar dolar ile perakende sektörü olduğunu söyledi.

BT sektöründeki 451 işlemolmasına rağmen, bir hacim olarak arkamızda ydı.

Enerji, gıda ve içecek sektörleri en çok işlenen alanların Cantekinler olduğu alanlardır; Enerji, sağlık, üretim ve finansal hizmetlerin hareketliliği artıracağını söyledi. 2018’in geri kalanında özel sektör ve özelleştirme süreçleri kapsamında 10-15 milyar dolarlık yatırım yapılacağı tahmin ediliyor. Cantekinler, işlem hacmi açısından değerlendirildiğinde, Doğan Medya Grubu ve Antalya Havalimanı operasyonlarının medya ve ulaşımın etkisiyle bir adım önce olduğunu söyledi.

Türk şirketlerinde yabancıların menfaatine olan döviz kuru faktörünü değerlendiren Müfik Cantekins, ülkemize yatırım yapan ülkeleri şöyle sıraladı;

İspanya, sırasıyla 9,3 milyar dolar (22 işlem) ile Türk şirketlerine en fazla yatırım yapan ülkelerden biri; 7,8 milyar dolar (118 işlem) ile İngiltere’yi 5,9 milyar dolar (24 işlem) ile Rusya, 4,7 milyar dolar (170 işlem) ile ABD, 4,1 milyar dolar (17 işlem) ile Katar izledi.

Cantekinler, son dönemde kurdaki aşırı artış nedeniyle birçok Türk şirketinin karlılığının ve bilançolarının kırılgan hale geldiğini ve risk seviyesinin arttığını ifade etti. Döviz kurlarındaki artışın yabancı yatırımları daha ucuza getireceği ve daha fazla dikkat edeceği algısı olsa da, bu yatırımcıların getiri beklentilerinin de döviz cinsinden olduğunu sözlerine ekledi.