ABD Kaptan Adrian Darya 1 Milyon Dolarlık Teklif Yapmış Olabilir

Haziran 20, 2020 0 Yazar: admin

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’ye gitmekten şüphelenilen İranlı bir petrol tankeri kaptanına milyonlarca dolar teklif etti. ABD’nin İran özel temsilcisi Brian Hook, Adrian Darya 1’in kaptanına gönderdiği e-postada gemiyi Washington’un devralacağı bir ülkeye gönderdi.

Yakın zamana kadar Grace 1 olarak bilinen gemi, İran ve Batılı güçler arasında haftalarca süren diplomatik anlaşmazlığın merkezinde yer alıyordu.

İran petrol tankerinin nerede olduğu henüz bilinmemekle birlikte, raporlar, Suriye’nin batısındaki Akdeniz kıyılarındaki transfer pistini kapattığı yönünde.

Teklif raporları

Nakit teklif raporları ilk olarak Çarşamba günü Financial Times’da yer aldı ve o zamandan beri Dışişleri Bakanlığı tarafından rapor edildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Yabancı bir terör örgütüne destek sağlamanın sonuçları konusunda uyarıda bulunan pek çok gemi kaptanı ve deniz taşımacılığı şirketine kapsamlı bir tanıtım yaptık.” dedi.

ABD geçen hafta İran petrol tanesini alacağını söylemişti. Gemi, Temmuz ayında Suriye’ ye petrol taşıdığından şüphelenilen Cebelitarık’ taki İngiliz makamları tarafından gözaltına alındı. İran bunun üstünde ve bir İngiliz tankeri var.

Gemi, Tahran’ ın hedefini güvence alaştıktan sonra geçen ay serbest bırakıldı. Abd Adalet Bakanlığı serbest bırakılmasını engellemeye çalıştı ve gemiyi ele geçirmek için emir verdi.

Geçen ayın sonlarında serbest bırakılan Bir Adrian Darya 1, Suriye’ye 2,1 milyon varil İran ham petrolünün kullanıldığını iddia etti.

Hook: İyi Haberlerle Yazıyorum

Financial Times gazetesine göre, Hook petrol tankerine yaptırım uygulamadan önce geminin kaptanına bir e-posta gönderdi. “İyi haberlerle yazıyorum” diyen Hook, Başkan Donald Trump yönetiminin gemiyi ABD’nin devralacağı bir yere götürmek için milyonlarca dolar teklif etmeye hazır olacağını da sözlerine ekledi.

Hint gemisi kaptanı Akhilesh Kumar’ın e-postalara yanıt vermediği bildirilirken, Financial Times’ın ilk raporuna atıfta bulunan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, “Korsanlıkta başarısız olan ABD doğrudan şantaja başvuruyor. Birkaç hafta önce aldığım Oval Ofis davetine çok benziyor. Bu bir kalıp haline geliyor,” .