Gram Altın Rekor Seviyeye Ulaştı!

Haziran 21, 2020 0 Yazar: admin

Çarşamba gününden itibaren sakin bir şekilde, sabah ın erken saatlerinde 164,8 lira seviyesinde. Gram altın tarihi rekorunu 165,3 lira dan çıkardı. Dün dolar kurundaki yükselişin şekilverdiği altın fiyatı, günü 164,9 liradan tamamlamıştı. Serbest piyasada 270 lira, Cumhuriyet altını 1.102 liradan satılıyor.

Artan jeopolitik riskler nedeniyle spot altın ons başına 1.296 liradan alıcı buluyor.

AA Finans Analisti İslam Mem,dün dolar kurundaki yükselişin altın fiyatlarını desteklediğini söyledi. Dolar kurunda bu tür artışlar devam ederse, bunun altında yeni rekorlar görülebileceğini söyledi.

İslam Memiş, gram altın desteği için 163 lira, tarihi zirveolan 165,3 liranın direnç konumunda olduğunu söyledi. Ayrıca, Kuzey Kore’nin yeni bir füze denemesi başlatmasının jeopolitik riskleri artırdığı ve ons altın için 1.300 dolar test ettiği bildirildi.

Altının ons fiyatının 1.292 dolardan 1.302 dolara kadar olması bekleniyor.

Bugün piyasalar, özellikle ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’ın konuşmasında, Avro Bölgesi’ndeki tüketici güven endeksini, almanya’daki enflasyon ve ABD büyüme verilerini izleyecek. Aynı zamanda yurtiçinde ve yurtdışında yakından izlenen en önemli konu, New York’taki Reza Zarrab davası ve bu süreçte neler olup bittiği olacak. Dün Zarrab davasının yankıları doları Türk Lirası karşısında güçlendirdi ve.

Spot gümüş 1 ons diğer değerli metallerden 16.888 $ bir ons yükseldi.

Güne yatay bir başlangıç yapan altın, Kuzey Kore’nin füze gerilimi ve ABD vergi reformu tasarısı nedeniyle hafif yükseldi. Diğer değerli metaller dalgalı bir seyir izliyor. Platin 947,75 $ bir ons ve paladyum 1 ons 1,029,08 $ bir ons düştü yüzde 2 düştü.