Studio Ghibli yapımcı Toshio Suzuki, filmlerinin Amerika’daki yayın hakları için…

Haziran 24, 2020 0 Yazar: admin

Studio Ghibli yapımcı Toshio Suzuki, filmlerinin Amerika’daki yayın hakları için HBO Max ile uğraşmaya karar verirken Woody Allen-Amazon işbirliğinden esinlendiğini söyledi.

Animasyon dünyasına yeni bir soluk getiren animesiyle her yaştan insanın kalbini çalan usta yönetmen Studio Ghibli’ninönderliğinde 1985 yılında kurulan filmlerini geçen yılın sonunda dijital platformlara vermeyi düşünmüyordu; Bu karardan sonra, bir değişikliğe gitti ve Amerika’da filmlerini yayınlama hakları için HBO Max ile bir anlaşma imzaladı. Netflix ise Abd ve Japonya dışındaki Studio Ghibli filmlerinin haklarına sahiptir.

Peki bu kararı vermenin etkisi neydi? Studio Ghibli yapımcısı, warnermedia’nın yeni dijital platformu HBO Max ile filmlerinin dijital platform Amazon’da yayınlanmasının ardından Amerika’daki filmlerinin yayın hakları için sözleşme imzalamaya karar verdi.

Eğer bu konuyu biraz daha açabilirsek, Woody Allen dedi ki, “Bu konuda bir şeyler yapmalıyız.” Cafe Society Wonder Wheel, A Crisis in Six Scenes ve A Rainy Day in New York’u piyasaya çıkarmak için Amazon Studios ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmanın bir sonucu olarak, Amazon da kendi dijital platformunda Woody Allen filmleri yayın oldu.

Studio Ghibli Yapımcı Toshio Suzuki: “Ne fikrimi değiştirdi woody Allen bir dijital platform için bir film yapma oldu. “Ben değilim

New York’ta Bir Yağmurlu Gün – anlaşma altında diğer Woody Allen filmleri Amazon üzerinde piyasaya sürülmektedir aslında Toshio Suzuki fikrini değiştirmek için neden oldu. Sinemada filmlerin izlenmesi gerektiğini savunan Suzuki, kendisiyle yaptığı bir röportajda kararının ayrıntılarını şöyle açıkladı:

“Fikrimi değiştiren woody Allen’ın özellikle dijital bir platform için film yapmasıydı. Filmlerinin dijital platformlar aracılığıyla nasıl daha geniş bir kitleye ulaştığıyla ilgili bir makale okudum ve bu da fikrimi değiştirdi.”

Ancak, Toshio Suzuki bu kararı çünkü Clint Eastwood filmleri nedeniyle Warner Bros. ile uzun süre çalışmak istedi. HBO Max’in bu konudaki hevesi, platformdan gelen teklifi kabul etmede önemli bir etken olmuştur.

Suzuki ise Studio Ghibli’nin bir gün filmi dijital bir platform için çekip çekmeyeceği sorusuna şu yanıtı veriyor: “Tüm dünyanın bu yeni çalışma şekline nasıl tepki verdiğine bakıyoruz ve gelecek buna bağlı olacak. Ancak bu noktada benim düşünce tarzım sinemalar için film yapmak.”

Kaynak: